Na moim blogu regularnie pojawiają się wpisy, mające na celu przybliżyć wszystkim rodzicom wiedzę z zakresu snu małych dzieci oraz pokazać, jak ważny jest zdrowy sen i jak to osiągnąć.
Dlatego dziś przedstawię Wam 10 istotnych faktów dotyczących drzemek naszych maluszków – niech będzie to dla Was ściąga i sposób na poprawienie snu Waszych pociech w dzień J
- Pierwsza drzemka jest najważniejsza. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe drzemki nie są ważne! Pierwsza drzemka jest zazwyczaj najbardziej regenerująca i wpływa na dalszy przebieg dnia. Dzieci zazwyczaj najchetniej i najlepiej śpią właśnie na pierwszej drzemce.
- Większość dzieci po skończeniu 1 roku życia wciaż potrzebuje dwóch drzemek. Najczęściej dopiero w okolicach 14-18 miesiąca wykazują gotowość przejścia na jedną drzemką w ciągu dnia. Mitem jest, że wraz ze skończonym roczkiem, maluchom wystarczy jedna dzienna drzemka.
- Podobnie jest z półroczniakami – większość potrzebuje trzech, a nie dwóch drzemek w ciągu dnia! Wiąże się to z tym, że tak młode niemowlęta mają ograniczone możliwości aktywności pomiędzy drzemkami. Nie śpieszcie się ze zmniejszaniem liczby drzemek takim maluszkom, większość dzieci do 8-9 miesiąca życia sama rezygnuje z trzeciej drzemki, wydłużając tym samym czas trwania dwóch pozostałych.
- Jak kształtują się drzemki maluchów od urodzenia do 3-5 roku życia? Na pewno dużo się przez ten okres zmienia J Ile drzemek powinno mieć dziecko i ile powinny trwać w ciągu dnia znajdziecie w poniższej tabelce:
- Kiedy można spodziewać się zmiany liczby drzemek w ciągu dnia? Najszęściej redukcja drzemek pojawia się w okresach:
3-4 miesiąc – 5 → 4 drzemki
5-6 miesiąc – 4 → 3 drzemki
8-9 miesiąc – 3 → 2 drzemki
15-18 miesiąc – 2 → 1 drzemka
- To, że maluch dobrze śpi w nocy, nie zawsze oznacza, że będzie spał dobrze w dzień. Sen nocny i dzienny różni się od siebie. Drzemki odbywają się w ciągu dnia, kiedy toczy się życie, a słońce świeci – zewnętrzne czynniki mogą utrudniać dziecku zaśnięcie.
- Drzemki w ruchu, czyli w wózku, czy aucie nie są tak regenrujące, jak sen w domu. Zazwyczaj są krótsze, a sen jest płytki. Okazjonalna drzemka poza domem jest w porządku, wyjazd czy wizyta u lekarza , która musi się odbyć. Jednak warto zadbac o to, by większość drzemek odbywała się w zaciszu domu.
- Kiedy przedszkolak już porzuci swoją drzemkę w dzień , szczególnie dla rodziców to smutny moment J ten błogi czas spokoju, kiedy można było ugotować obiad albo poczytać książkę jest tak cenny 🙂 i wcale nie musi się skończyć. Zaproponuj dziecku w zamian „czas odpoczywania” – niech poleży w swoim łóżku z książką lub ulubioną przytulanką i zrelaksuje się przed popołudniową zabawą.