Karmienie piersią i przespane noce – czy to w ogóle możliwe?

Dobiega końca Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią.  Cudownie, że coraz więcej mówi się o tym, jak ważne i potrzebne jest karmienie, jakie korzyści płyną z niego zarówno dla dziecka, jak i mamy. Sama długo karmiłam piersią mojego synka i był to dla mnie wspaniały okres, choć chwilami również ciężki. Jednak umacniająca się więź i kochające oczka wpatrzone we  mnie wynagradzały wszystko J Jestem fanką karmienia piersią i wspieram je wśród mam, które się do mnie zgłaszają, ale jednocześnie głęboko wierzę, że należy szanować wybór każdej mamy co do sposobu karmienia swojego maluszka, dlatego MikoLulu Kraina Snu to miejsce otwarte i przyjazne dla wszystkich rodziców, niezależnie od tego, jak karmią swoje pociechy.

Dzisiaj, nawiązując do Tygodnia Karmienia Piersią, chciałabym napisać Wam kilka słów o relacji pomiędzy karmieniem a spaniem.

Czy muszę odstawić dziecko, żeby przesypiało noce?

Pytanie, które najczęściej słyszę od mam karmiących piersią to „czy muszę odstawić dziecko, żeby przesypiało noce?”. Moja odpowiedź jest zawsze jedna – absolutnie NIE! Możesz karmić piersią i przesypiać noce – z sukcesem. To, czy zostaniesz przy na przykład jednym karmieniu nocnym do 9, 10 czy 12 miesiąca życia malucha, zależy od Ciebie i od potrzeb Twojego dziecka .

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, żeby maluszki do 6 miesiąca życia karmić wyłącznie piersią, natomiast do 1rż pokarm mamy powinien stanowić podstawę pożywienia uzupełnianą o pokarmy stałe. Tak naprawdę nie ma granicy, do kiedy „należy” karmić piersią, WHO podaje, że do 2rż mleko mamy daje dziecku mnóstwo korzyści. Dlatego nie dajcie sobie nigdy wmówić, że nie macie mleka w piersiach, że jest tam woda lub pokarm nie jest wartościowy – są to krzywdzące mity, nie mające nic wspólnego z aktualną wiedzą w zakresie laktacji.

Nocne pobudki to nie tylko domena dzieci karmionych piersią. Zgłaszają się do mnie rodzice, którzy muszą podać kilkukrotnie w nocy butelkę z mlekiem lub wodą, albo smoczek. Więc niesłusznym mitem jest powtarzanie przez „ciocie dobra rada”, że jak tylko odstawisz dziecko od piersi, problem się skończy.  Decyzja, kiedy mama (lub dziecko) zechce zakończyć karmienie piersią jest bardzo indywidualna i powinna być wolna od nacisków z zewnątrz. Zawsze bardzo smuci mnie, kiedy słyszę, że mama zdecydowała odstawić swoje dziecko od piersi licząc, że w ten sposób poprawi się jego sen. To po prostu nie zawsze działa w ten sposób, a wiele kłopotów ze snem bierze się tak naprawdę z innych źródeł. Bardzo często powodem jest źle dobrany plan dnia, rytuały przed spaniem, niekorzystne skojarzenia ze snem, które maluch rozwija lub które sami wspieramy i wiele innych.

Co tak naprawdę oznacza, że dziecko przesypia noce?

Warto jeszcze rozwinąć często używane sformułowanie „przesypiać noce” – co to tak naprawdę oznacza? Dla każdego malucha w różnym wieku co innego 😉 I tak noworodki  do około 4 miesiąca „przesypiają noce”, jeśli śpią około 5h bez pobudki. Oznacza to, że karmiące mamy mogą mieć jeden 5h odstęp pomiędzy karmieniami w ciągu doby. Takie maluszki nigdy nie powinny być trenowane do przetrwania tego segmentu bez jedzenia! Są inne, łagodne sposoby, aby pracować nad wydłużeniem tego nocnego odstępu poprzez stworzenie przyjaznych warunków i odpowiedniej rutyny.

Starsze niemowlaki – pomiędzy 5 a 9 miesiącem życia mogą już spać 6-8h w jednym segmencie w nocy. Około 9 miesiąca życia dzieci, które prawidłowo przybierają na wadze, są w stanie przespać już całą noc, czyli ok. 11-12h bez przerw.

Samodzielne zasypianie przyjazne karmieniu piersią

Wiem, że dla wielu mam karmienie piersią jest bardzo ważne. Dlatego pamiętaj, że to, że karmisz wcale nie oznacza, że jeszcze przez wiele miesięcy będziesz musiała wstawać po kilka razy w nocy. Możesz pomóc swojemu dziecku w łagodny sposób zbudować zdrowy i regenerujący sen, a jednocześnie karmić piersią tak długo, jak oboje będziecie tego chcieli.  Zawsze przygotowuję dla rodziców Plan Działania, który jest spersonalizowany pod kątem potrzeb dziecka i rodziców, wspierający karmienie piersią, a jednocześnie porządkujący kwestie snu i samodzielnego zasypiania.

Jeśli masz pytania, napisz na kontakt@mikolulu.pl – zawsze chętnie odpowiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *