Zaczynając współpracę z rodzicami, zawsze na początku staram się ocenić, czy ich maluch jest przemęczony – ile godzin przesypia w ciągu doby, jak często i jakiej długości są jego drzemki – słowem – czy śpi tyle, ile potrzebuje w tym wieku.
Dwie rzeczy, które zawsze biorę pod uwagę, to:
Ilość snu – ile dziecko śpi w ciągu doby? Czy jest to wystarczające dla jego wieku?
Jakość snu – czy dziecko ma długie, regenerujące drzemki oraz odpowiedniej długości segmenty snu nocnego (w zależności od wieku przerywane karmieniem lub nie). Wszyscy wiemy, że przerywany sen nocny niekoniecznie gwarantuje odpowiedni wypoczynek i następnego dnia czujemy się jak dętki.
Poniżej znajdziecie kilka oznak, świadczących o tym, że dziecko się nie wysypia, tzn. nie ma odpowiedniej dawki snu w ciągu doby w odpowiednich odstępach. Zachowanie prawidłowego rytmu okołodobowego jest gwarancją na to, że dziecko będzie miało energię i dobry nastrój przez cały dzień.
Jakie symptomy możemy zauważyć u maluchów, które są przemęczone?
- Zasypianie w wózku lub foteliku samochodowym – szczególnie kiedy nie jest to pora drzemki lub snu nocnego
- Budzenie się rano i z drzemek (często krótkich) z płaczem lub niezadowoleniem
- Trudności z dobudzeniem dziecka rano (szczególnie dotyczy to dzieci „żłobkowych” lub przedszkolaków
- Zastrzyk energii popołudniami – przed południem maluch wydaje się senny, a popołudniami dostaje nagle „drugi wiatr” – ma trudności z wyciszeniem się czy położeniem do łóżka wieczorem
- Dziecko często nie ma humoru, wydaje się marudne
- Maluch jest płaczliwy, ma kłopot ze skupieniem się, samodzielną zabawą, cały czas potrzebuje zaangażowania rodzica (do noszenia na rękach, zajmowania zabawą itp.) – często popołudniami, wieczorami.
Jeśli czujesz, że Twoje dziecko (i Ty!) nie wypoczywacie odpowiednio w ciągu dnia i nocy – zobacz, co możesz zrobić, aby Twoja rodzina zaczęła się wysypiać!