Czy Twoje dziecko jest przemęczone? 

Zaczynając współpracę z rodzicami, zawsze na początku staram się ocenić, czy ich maluch jest przemęczony – ile godzin przesypia w ciągu doby, jak często i jakiej długości są jego drzemki – słowem – czy śpi tyle, ile potrzebuje w tym wieku.

Dwie rzeczy, które zawsze biorę pod uwagę, to:

Ilość snu – ile dziecko śpi w ciągu doby? Czy jest to wystarczające dla jego wieku?

Jakość snu – czy dziecko ma długie, regenerujące drzemki oraz odpowiedniej długości segmenty snu nocnego (w zależności od wieku przerywane karmieniem lub nie). Wszyscy wiemy, że przerywany sen nocny niekoniecznie gwarantuje odpowiedni wypoczynek i następnego dnia czujemy się jak dętki.

Poniżej znajdziecie kilka oznak, świadczących o tym, że dziecko się nie wysypia, tzn. nie ma odpowiedniej dawki snu w ciągu doby w odpowiednich odstępach. Zachowanie prawidłowego rytmu okołodobowego jest gwarancją na to, że dziecko będzie miało energię i dobry nastrój przez cały dzień.

 

Jakie symptomy możemy zauważyć u maluchów, które są przemęczone?

  1. Zasypianie w wózku lub foteliku samochodowym – szczególnie kiedy nie jest to pora drzemki lub snu nocnego
  2. Budzenie się rano  i z drzemek (często krótkich) z płaczem lub niezadowoleniem
  3. Trudności z dobudzeniem dziecka rano (szczególnie dotyczy to dzieci „żłobkowych” lub przedszkolaków
  4. Zastrzyk energii popołudniami – przed południem maluch wydaje się senny, a popołudniami dostaje nagle „drugi wiatr” – ma trudności z wyciszeniem się czy położeniem do łóżka wieczorem
  5. Dziecko często nie ma humoru, wydaje się marudne
  6. Maluch jest płaczliwy, ma kłopot ze skupieniem się, samodzielną zabawą, cały czas potrzebuje zaangażowania rodzica (do noszenia na rękach, zajmowania zabawą itp.) – często popołudniami, wieczorami.

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko (i Ty!) nie wypoczywacie odpowiednio w ciągu dnia i nocy – zobacz, co możesz zrobić, aby Twoja rodzina zaczęła się wysypiać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *