FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jaka jest Twoja filozofia i metody pracy?

Wierzę, że każda rodzina i dziecko jest inne i ma unikalne problemy ze snem i oczekiwania. Dlatego moje propozycje są indywidualnie dostosowane tak, aby sprostały Twojemu stylowi rodzicielstwa i były komfortowe w trakcie ich wdrażania.

Moja praca z rodzicami opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to edukacja w obszarze snu, m.in. optymalne warunki do spania, plan dnia dopasowany do wieku i potrzeb dziecka, zasady zdrowego snu.

Drugi filar to łagodne metody nauki samodzielnego zasypiania. Moim priorytetem jest zapewnić Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i wprowadzać zmiany stopniowo, aby zminimalizować niepotrzebne łzy. Nie stosuję metod polegających na wypłakiwaniu się, ponieważ jako mama kochająca swoje dziecko nad życie, nie mogłabym sobie pozwolić na proponowanie podobnych technik.

Jak szybko zobaczę rezultaty?

To zależy w dużej mierze od Twojej konsekwencji i zaangażowania, a także osobowości głównego zainteresowanego. Często zdarza się, że pierwsze zmiany pojawiają się już w trakcie 24h, na pełne efekty należy poczekać średnio 14 dni.

Kiedy najwcześniej mogę zacząć naukę zasypiania?

Jak najprędzej! Już od pierwszych dni możesz zadbać o odpowiednie środowisko snu i rytuały, które zaowocują w późniejszych miesiącach i latach. Dla rodziców oczekujących dziecka lub rodziców dzieci do 5 miesiąca życia przygotowałam Pakiet Newborn.

Jeśli chodzi o starsze niemowlęta – według badań optymalny czas na rozpoczęcie nauki zasypiania przypada po 26 tygodniu życia, kiedy to dzieci przechodzą ważne neurologiczne zmiany. Po tym czasie Twoje dziecko kojarzy także koncepcję przyczyna-skutek, co jest istotnym komponentem w efektywnej nauce. Pamiętaj, że na naukę samodzielnego zasypiania nigdy nie jest za późno. Dobre nawyki można wprowadzić zarówno u kilku-, kilkunasto miesięcznych maluchów, jak i u 2, 3 latków.

Czy moje dziecko będzie płakać?

Żaden rodzic nie chce słuchać płaczu swojego dziecka – jest on ciężki do zniesienia i sprawia, że chcemy uniknąć go za wszelką cenę. Często naukę samodzielnego zasypiania przedstawia się obrazkiem wystraszonego, płaczącego malucha, który jest zostawiony sam w ciemnym pokoju. NIE na tym polega praca z konsultantem snu. Moim zadaniem jest przekazać Ci wiedzę i nauczyć metod, które będą bezpieczne i dostosowane do wieku, a ich rezultatem będzie to, że Twoje dziecko nauczy się spokojnie zasypiać samodzielnie, także w trakcie fizjologicznych pobudek w nocy.

Czy obejdzie się bez łez? Nie. I każdy, kto twierdzi inaczej, mija się z prawdą. Czy kiedy stawiasz dziecku granice w każdej innej kwestii – z pokorą je przyjmuje? Nie znam takich dzieci 😉 Ile będzie tych łez zależy w dużej mierze od osobowości Twojego malucha. Jeśli masz elastyczne dziecko, które łatwo adaptuje się do zmian, może ono równie dobrze przyjąć bez protestów nowe zasady. Jeśli natomiast Twoja pociecha jest wrażliwa na zmiany, może protestować głośniej. Metody, które proponuję wspierają przywiązanie i bliskość, ale należy być świadomym, że dzieci poprzez płacz (który jest ich jedyną formą komunikacji) mówią: “hej, nie tak to robiliśmy do tej pory!” – wyrażają w ten sposób swoją frustrację.

Aby zminimalizować łzy, zawsze podczas wdrażania planu omawiam z rodzicami wszystkie kwestie związane z bezpiecznym środowiskiem snu dziecka, dostosowuję plan dnia do wieku, upewniam się, że dziecko nie jest przestymulowane oraz nie ma przeciwwskazań medycznych.

Karmię moje dziecko piersią – czy muszę z tego zrezygnować, aby przesypiało noce?

Absolutnie NIE! Wiele mam, z którymi pracowałam z powodzeniem połączyło karmienie piersią z sukcesami w nauce samodzielnego zasypiania. Sama jestem jedną z nich. Proponuję tylko takie rozwiązania, które są zgodne z aktualną wiedzą laktacyjną.

Jaką mam gwarancję, że nauka zasypiania powiedzie się w przypadku mojego dziecka?

Gwarancją sukcesu nauki samodzielnego zasypiania jest spełnienie trzech najważniejszych elementów: rodzice znają szczegóły planu działania, akceptują go i jest on zgodny z ich filozofią wychowania; rodzice konsekwentnie przechodzą przez kroki ustalone w planie; rodzice zgłaszają do mnie wszelkie wątpliwości na bieżąco tak, aby można było skorygować plan lub podjąć odpowiednie działania.

Równie istotne jest, aby rodzice rozumieli, że nauka samodzielnego zasypiania sama w sobie, jak i mój mentoring w tym temacie – to narzędzie rodzicielskie, które przekazuję rodzicom jak wędkę, do ich własnego arsenału, a wiedza i doświadczenie, które zdobędą, będzie im służyć w przyszłości, kiedy pojawi się potrzeba, np. podczas podróży, choroby czy skoków rozwojowych, które wpływają na jakość snu dziecka.